Hyppää sisältöön

Yhteystiedot

Helsingin ensikoti ry

Ensi-Kodin tie 4, 00510 Helsinki (käyntiosoitteena Lemunkuja 3: Taika, Helmi, Silmu, Verso)
p. 09 774 2460
f. 09 701 4277
toimisto@helsinginensikoti.fi

Tavaralahjoituksina vastaanotamme uutta, käyttämätöntä vauvaperheiden tarvitsemaa käyttötavaraa. Yhteydenotot etukäteen sähköpostitse lahjoitukset@helsinginensikoti.fi.

Toiminnanjohtaja
Tuomas Kurttila
p. 044 749 8629
tuomas.kurttila@helsinginensikoti.fi

Johtava sosiaalityöntekijä, psykoterapeutti
Maria Nevalainen
p. 044 493 8681
maria.nevalainen@helsinginensikoti.fi

Talous- ja hallintojohtaja
Katri Hadjari
p. 046 851 3707
katri.hadjari@helsinginensikoti.fi

Hallinnon assistentti
Sari Karvonen
p. 044 734 9064
sari.karvonen@helsinginensikoti.fi

Vauva- ja pikkulapsilähtöinen perhekuntoutus

VERSO (ympärivuorokautinen), vauvaperhetyön esihenkilö Pipsa Tamminen
Ensi-Kodin tie 4, 00510 Helsinki
p. 050 330 3977
Paikkatiedustelut p. 040 523 0781
verso@helsinginensikoti.fi

SILMU (ympärivuorokautinen), vauvaperhetyön esihenkilö Sini Backman
Ensi-Kodin tie 4, 00510 Helsinki
p. 050 563 4944
Paikkatiedustelut p. 040 573 8473
silmu@helsinginensikoti.fi

AUVO (avopalvelu), vauvaperhetyön esihenkilö Kirsi Roos
Ensi-Kodin tie 4, 00510 Helsinki
Apajakuja 7 A, 01600 Vantaa
p. 040 574 6490

Päivä-Ensikoti, Kotona tehtävä Ensikoti-kuntoutus, Höyhensaarijaksot, HoiLei- ja Ihmeelliset vuodet -ryhmät
p. 044 726 0793
vta@helsinginensikoti.fi

Baby blues -avopalvelut: Unineuvontapuhelin
p. 040 587 4608 (maanantaisin klo 13-15)
unineuvonta@helsinginensikoti.fi

Vapaaehtoisdoula-synnytystukihenkilötoiminta
p. 040 160 4194
doula@helsinginensikoti.fi

Tapaamispalvelu
p. 044 704 4749
tapaamispalvelu@helsinginensikoti.fi

Vauvalähtöinen päihdekuntoutus

HELMI (ympärivuorokautinen), vauvaperhetyön esihenkilö Satu Tammivuori
Ensi-Kodin tie 4, 00510 Helsinki
p. 050 467 9307
Paikkatiedustelut p. 044 726 0780
helmi@helsinginensikoti.fi

TAIKA (ympärivuorokautinen), vauvaperhetyön esihenkilö Vuokko Peurala
Ensi-Kodin tie 4, 00510 Helsinki
p. 040 556 9327
Paikkatiedustelut p. 044 726 0776
taika@helsinginensikoti.fi

PESÄ (avopalvelu), vauvaperhetyön esihenkilö Lea Bueno
Ensi-Kodin tie 4 , 00510 Helsinki
p. 044 726 0786
Paikkatiedustelut p. 040 748 0380
pesa@helsinginensikoti.fi

AVOPALVELUYKSIKKÖ PESÄN ESMIINA-TOIMIPISTE
Tinurinkuja 4, 3. krs, 02650 Espoo
p. 044 726 0789
Paikkatiedustelut p. 040 083 3876
esmiina@helsinginensikoti.fi

Lasten ja nuorten sijaishuolto

ENSIKOTI TOIVO, osastot Virta ja Valo (ympärivuorokautinen), esihenkilö Miia Ehrman
Apajakuja 7 A, 01600 Vantaa
p. 044 736 1235
Paikkatiedustelut p. 044 736 1235
toivo@helsinginensikoti.fi